دیگ شوفاژ چدنی

دیگ شوفاژ چدنی

دیگ شوفاژچدنی CAST IRON BOILER  

دیگ شوفاژ چدنی ، از جنس آلیاژ چدنی آتش خوار به صورت ریخته گری با پره های مجزا و جداشدنی از ظرفیت 20.000 کیلوکالری بر ساعت  تا ظرفیت 1.400.000 کیلوکالری بر ساعت تولید می شود.

پره های دیگ شوفاژ چدنی توسط ابزار مخصوص (دیگ جمع کن) به یکدیگر متصل شده و یک بلوک و مجموعه گرمایی را تشکیل می دهند.

دیگ شوفاژ چدنی وظیفه تامین آب گرم کننده رادیاتورها، فن کویل ها، مبدل استخر و آب گرم کننده مبدل های حرارتی آب گرم مصرفی (منبع دو جداره کویل دار یا مبدل صفحه ای) و... را بر عهده دارد.

انواع دیگ چدنی شوفاز معمولاً تا ظرفیت حدوداً 500.00 کیلووات با فشار کاری از 3 تا 4 بار (برای ساختمان های با ارتفاع کمتر از 40 متر) تولید می شوند و در ظرفیت های بالاتر تا 1.400.00 کیلوکالری بر ساعت  با فشار کاری 6 تا 10 بار (برای ساختمان های  با ارتفاع تا 80 متر) تولید می شوند.

پره های دیگ چدنی شوفاز می تواند از 4 تا 22 پره باشد که شامل یک پره جلو ، یک پره عقب و تعدادی پره وسط هستند.

تعداد پره های جمع شده تعیین کننده ظرفیت حرارتی و توان گرمایی دیگ است. پره های اول ، آخر و وسط دیگ با یکدیگر متفاوت هستند اما پره های وسط تماماً یکسان هستند.

انتخاب مشعل مناسب برای دیگ چدنی

مشعل در نظر گرفته شده برای دیگ چدنی باید حداقل ۱،۱ برابر ظرفیت نامی دیگ چدنی باشد، چرا که راندمان مشعل ها در حدود ۸۰ درصد است و از آنجایی که دقیقاً ظرفیت مورد نظر مشعل مطابق با ظرفیت تولیدی شرکت های سازنده مشعل نیست باید اولین رنج بالاتر را انتخاب نمود.

مشعل نصب شده روی دیگ چدنی طبق پیشنهاد شرکت تولید کننده دیگ، میتواند از نوع گازی، گازوییلی یا دوگانه سوز باشد. انتخاب نازل مناسب برای مشعل های گازوییلی با توجه متغییر بودن طول دیگ های چدنی در مدل های مختلف متفاوت است لذا باید ظرفیت  و زاویه پاشش متناسب با ظرفیت حرارتی و طول دیگ (تعداد پره ها) باشد.پس از نصب و راه اندازی مشعل باید توجه شود که به هیچ وجه شعله مستقیماً به پره انتهای دیگ برخورد نداشته باشد.

نصب و راه اندازی دیگ شوفاژ چدنی چگونه است ؟

نصب و راه اندازی دیگ شوفاژ چدنی باید توسط تکنسین های مجاز انجام گیرد.لذا در این راستا تمامی شرکت های تولید کننده پرسنل مربوط به این امر را برای نصب در اختیار دارند .دیگ چدنی شوفاز به صورت پره ای عرضه می شود و لذا جهت نصب  و راه اندازی پس از در نظر گرفتن محل فونداسیون  و دودکش به وسیله دستگاهی به نام دیگ جمع کن پره ها به یکدیگر متصل می شوند.

وسیله اتصال بین پره های در محل عبور آب  نیپل های رزوه ای یا بوش های فشاری است که سطح خارجی آن به صورت  کونیک شده است که پس از از آغشته کردن به ضد زنگ روی محل  مورد نظر نصب می شوند.به دلیل حساسیت و خاصیت شکنندگی چدن ،هنگام حمل ونقل و نصب باید با دقت کافی داشت تا آسیب نبیند.برخی از مدل های دیگ چدنی شوفاز دارای کنترلر و نمایشگر دمای آب است که نیاز به تجهیزات  جانبی دیگری ندارد. اما معمولاً جهت کنترل دمای دیگ های آبگرم چدنی که فاقد کنترلر هستند باید از ترموستات های مستغرق ، ترمومتر و مانومتر ها و ... استفاده گردد.ترموستات مستغرق در دیگ شوفاژ چدنی برای کنترل و فرمان به مشعل نصب می شود  و معمولاً به صورت سری با یک دستگاه ترموستات مشابه است که به عنوان ترموستات حد (لیمیت کنترل) نصب می شود، بدین معنی که اگر ترموستات اولیه دستگاه عمل نکرد و دمای دیگ بالاتر رفت ترموستات دوم از خطر جلوگیری کرده و مشعل را خاموش کند.

روی دیگ چدنی از نشانگری برای نمایش دما و فشار دیگ استفاده می شود که به آن ترمومتر-مانومتر گفته می شود و امکان نمایش توام فشار و دما را دارد. تمامی دیگ های چدنی شوفاژ دارای روپوش هستند روپوش دیگ شامل ورقهای فولادی رنگ شده هستند که با ضخامت حدود ۱ میلیمتر تولید می شوند و از داخل دارای پوشش عایق پشم شیشه هستند و به وسیله پیچ روی دستگاه نصب میشوند که علاوه بر زیبایی سبب جلوگیری از اتلاف حرارت از دیگ چدنی می شوند. در برخی برندها به همراه دستگاه های دیگ چدنی معمولاً شاسی نصب دستگاه که زیر شیار تعبیه شده در پره ها قرار می گیرد تحویل می شود که علاوه بر بی نیاز کردن دستگاه دیگ چدنی به فونداسیون خاص سبب نصب راحت تر دیگ نیز می شود.

باید در نظر داشت که عایق بندی لوله های موتورخانه باید به گونه ای باشد که دمای آب  برگشتی یا همان ورودی به دیگ در حین کار نباید از 50 درجه سانتی گراد کمتر باشد.

بیشتر
حذف همه
(نمایش 40 - 1 محصول از 186)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5